Commissioner Donald Kerr

Commissioner Donald Kerr

COMMISSIONER DONALD KERR PROMOTED TO GLORY October 25, 1933 – November 16, 2019 Commissioner Donald Kerr was the fourth of five sons born to Major and Mrs. William (Elizabeth) Kerr. Born in Vancouver, B.C., Don grew up in the Vancouver Temple Corps and entered the College for Officer Training in Toronto in 1954 as a cadet in the Soul Winners Session. Serving as a cadet-sergeant for one year following training, Don was then appointed to the B.C. North District during which time he was engaged in full-time teacher training at the University of British Columbia. As a cadet, Don met and trained with Joyce Knaap. On June 21, 1957 Don and Joyce married and together were appointed as corps officers and, for Don, teacher in The Salvation Army elementary schools, at Sik-E-Dakh (Glen Vowell) and Gitwinksihlkw (Canyon City) in B.C. North District. Further appointments included corps in Leamington, Woodstock, Winnipeg and Vancouver, followed by divisional leadership appointments in the B.C. South and B.C. North and Yukon Divisions. In 1983, the Kerrs were appointed to the College for Officer Training in Toronto where Don served two years as the assistant training principal and four years as the training principal. In 1989, the Kerrs were appointed to territorial headquarters where Don served as the field secretary for personnel. International leadership followed in 1993 when Don and Joyce relocated to the United Kingdom with the Republic of Ireland Territory where Don served as chief secretary. Don and Joyce returned to Canada in October 1994 at which time they assumed responsibility as territorial leaders for the Canada and Bermuda Territory. In all their appointments, Don loved and appreciated those he served, and served with, in ministry. Following 43 years of officership, the Kerrs retired to Jackson’s Point and soldiered at Georgina Community Church. During this time, Don served 14 years as a chaplain at the Newmarket courthouse. In 2014, they relocated to Toronto and the North Toronto Community Church. Don and Joyce have four children: Beverly (Ken Myrtle) with grandson Spencer; William; Marjory; and Donna (Rodney Hiscock) with grandsons Aidan and James. Commissioner Don Kerr was promoted to glory from Toronto on Saturday, November 16, 2019, following a lifetime of faithful service to his Lord and 62 years of marriage with Joyce. If desired, memorial donation may be made to the Salvation Army North Toronto Band or the North Toronto Citadel. Service of Thanksgiving Saturday, November 23, at 10:30 a.m. Yorkminster Citadel 1 Lord Seaton Road, Toronto
October 25, 1933 - November 16, 201910/25/193311/16/2019
Recommend Commissioner Donald's obituary to your friends.

Share Obituary

Share a memory

Add to your memory
Photos/Video
Candle
Mementos

Obituary

COMMISSIONER DONALD KERR PROMOTED TO GLORY October 25, 1933 – November 16, 2019Commissioner Donald Kerr was the fourth of five sons born to Major and Mrs. William (Elizabeth) Kerr. Born in Vancouver, B.C., Don grew up in the Vancouver Temple Corps and entered the College for Officer Training in Toronto in 1954 ...

Read more

Events

Nov
23
Service
https://s3.amazonaws.com/tribute-archive/images/Service.svg
11/23/2019 10:30 AM Saturday, November 23 2019
10:30 AM
Salvation Army Yorkminster Citadel
Service
1 Lord Seaton Drive
TORONTO, ON M9N 1X7
CA
Get Directions
View MapTextEmail
Commissioner Donald Kerr's visitation